Dzienny makijaż opadającej powieki: porady i triki

Cześć

Makijaż opadającej powieki może wydawać się problematyczny i ciężki do wykonania, gdyż wiele klasycznych tutoriali i zasad makijażowych zwyczajnie się nie sprawdza, bo gdy tylko otworzymy oczy makijaż znika pod warstwą skóry. Niestety taka budowa oka wymaga więcej cierpliwości i ćwiczeń, ale istnieje kilka prostych trików, które sprawią, że makijaż stanie się przyjemnością i najlepszym przyjacielem.

 

Co to jest opadająca powieka?

Opadająca powieka wynika z naturalnej budowy oka lub tworzy się z wiekiem. Jak sama nazwa wskazuje jest to rodzaj budowy oka, w którym skóra znajdująca się pod brwią (tworząca tzw. poduszeczke) znacznie zakrywa ruchomą powiekę, często opada nawet aż do samych rzęs. Makijaż opadającej powieki ma za zadanie optycznie podnieść powiekę oraz powiększyć oko.

Makijaż opadającej powieki nie musi być nudny: Cut crease na opadającej powieceMakijaż kocie oko na opadającej powieceWieczorowy makijaż powiększający oczy.

Jak wykonać makijaż opadającej powieki?

1. Podstawą jest dobra baza, która zapobiegnie odbijaniu się cieni na opadającą skórę. Może być to zwykły korektor w płynie, jak i specjalnie do tego przeznaczona baza pod cienie, np. Hean – Stay On Eyeshadow BaseZoeva – Matte Longwear. Po zaaplikowaniu bazy, należy przypudrować powiekę.

2. Ważną rolę odgrywa tu zasada światłocienia, jasne odcienie uwypuklają, a ciemne chowają. W tym przypadku aplikujemy ciemny cień w miejsca, które chcemy podnieść, czyli na tzw. poduszeczką. Jeśli do tego towarzyszy opadający zewnętrzny kącik, cienie nad kącikiem kierujemy do góry i staramy się nie wychodzić cieniami za czarną strzałkę, to pozwoli optycznie unieść kącik.

Pierwszym podstawowym cieniem jest jasny brąz, nakładamy go nad ruchomą powiekę, czyli na naszą opadającą skórę. Najlepiej wyznaczyć to miejsce mając otwarte oczy. Całość przyciemniamy ciemniejszym brązem, zostawiając ruchomą powiekę jasną.

 

Dolną powiekę malujemy tymi samymi cieniami i łączymy z górną powieką. Dolna powieka nie powinna być zbyt cienko obrysowana, gdyż to pomniejszy oko.

 

Na ruchomą powiekę nanosimy jasny połyskujący cień oraz rozcieramy wzdłuż linii rzęs czarną kredkę. Malujemy białą kredką dolną linię wodną i rozjaśniamy rozświetlaczem łuk brwiowy i wewnętrzny kącik oka. Na koniec dokładnie tuszujemy rzęsy.

 

3. Matowe cienie są przyjacielem opadających powiek, ale to nie znaczy, że musimy rezygnować z tych połyskujących. Należy jedynie pamiętać, aby nie wychodziły za ruchomą powiekę, czyli na ‚poduszeczkę’. W innym wypadku uzyskamy odwrotny efekt od zamierzonego. Natomiast jeśli chcemy nałożyć pigment z drobinkami lub ekstremalnie błyszczący cień, warto zaaplikować go na odrobine kleju do brokatu, wtedy będziemy mieli pewność, że żadne drobinki nie odbiją się na opadającą skórę.

4. Jeśli chodzi o kreskę to najlepiej sprawdzi się roztarta kredka, najlepiej wyglądają kreski o miękkich granicach. Jeśli decydujemy się na kreskę eyelinerem powinna być ona cienka, a jeśli skóra dotyka rzęs kreska powinna kończyć się wraz z zewnętrznym kącikiem oka.

5. Warto zwrócić uwagę na kształt brwi i lekko wyczyścić z włosków łuk brwiowy oraz rozjaśnić, np. rozświetlaczem, co da nam więcej przestrzeni i lekko podniesie powiekę. Pamiętajcie by nie schodzić rozświetlaczem za nisko, na ciemny cień, gdyż znowu obniżycie sobie powiekę. O tym jak wyznaczyć kształt brwi piszę tu: Makijaż brwi – jak wyznaczyć idealny kształt?

6. Dopełnieniem makijażu będzie rozświetlenie wewnętrznego kącika oka, lekko mieniącym się jasnym cieniem bez wyraźnych drobinek, co rozświetli i powiększy oczy.

7. Dla tych co mają kompleks małych oczu, polecam obrysować dolną linię wodną białą kredką.

8. Ostatnim krokiem są rzęsy, im dłuższe tym bardziej odwracają uwagę od opadającej powieki i ją maskują, dlatego też należy je dokładnie wytuszować i zagęścić czarną kredką linię rzęs. Dla tych odważniejszych polecam kępki rzęs lub cały pasek.

Bazując na tych zasadach można stworzyć wiele dziennych jak i wieczorowych makijaży, więc zachęcam do eksperymentowania i  poznawania własnego oka.

Jakie są wasze sposoby na makijaż dla opadającej powieki?

Paula