Jak zrobić kreskę eyelinerem na opadającej powiece?

Cześć

Przez wiele lat zadawałam sobie i wujkowi google pytanie, jak zrobić kreskę eyelinerem na opadającej powiece? Wszystkie teorie i rady, które udało mi się znaleźć chciałam czym prędzej wypróbować na sobie, ale zawsze kończyło się to wielkim rozgoryczeniem. Nie sprawdzał się żaden kształt kreski, ani gruba, chuda, bez jaskółki, z krótką jaskółką, długą jaskółką, poziomą, czy też wyraźnie podniesioną.

Kombinowałam na milion sposobów, aż wreszcie po kilku latach znalazłam swój niezawodny sposób. Odkąd się do niego stosuję kreska towarzyszy mi przy większości makijażach. Jeżeli ciągle zadajecie sobie pytanie, jak zrobić kreskę na opadającej powiece, to ten wpis jest właśnie dla Was!

Jak NIE powinna wyglądać kreska?

W pierwszej kolejności chciałabym obalić zasadę, której wszędzie jest pełno, a jest kompletnym niewypałem. Przez wiele lat trzymałam się jej kurczowo i ślepo ją stosowałam. Na pewno sprawdzi się na oczach, które mają wyraźnie widoczną ruchomą powiekę, ale nie na opadającej powiece. Mówię tu o zasadzie prowadzenia jaskółki jako przedłużenia dolnej linii wodnej, już pokazuję o co chodzi.

Na zdjęciach wyżej jaskółka jest przedłużeniem dolnej linii wodnej i wchodzi na opadającą powiekę, co w moim przypadku powoduje nieestetyczne nakładanie się na siebie skóry, kreska robi się kanciasta i w niektórych miejscach w ogóle niewidoczna. Na pewno nie o taki efekt mi chodzi.

Jak zrobić kreskę eyelinerem na opadającej powiece?

1. Podstawą jest dobra baza pod cienie lub korektor zagruntowany pudrem. Gwarantuje to lepszą przyczepność cieni i eyelinera oraz zapobiega odbijaniu się i przemieszczaniu kosmetyków.

2. Ten punkt nie jest najważniejszy, ale ja lubię nim dopełniać mój makijaż, czyli modelowanie oka beżami lub brązami, by dodatkowo unieść opadającą powiekę. Jasnobrązowy cień nakładam w miejsce załamania powieki i rozcieram wyżej oraz aplikuję go na dolną powiekę, łącząc z górną. O tym jak wykonać makijaż opadającej powieki pisałam tu: Dzienny makijaż opadającej powieki: porady i triki.

3. Mając opadające powieki warto malować kreski przy otwartym oku patrząc luźno przed siebie, nie naciągając skóry, ani nie unosząc brwi. Wtedy dokładnie widzimy jak prowadzić kreskę i gdzie mamy załamania.

4. Jeśli masz niepewną rękę, wstępny kształt możesz wyznaczyć za pomocą kredki lub cienia. Po gotowym szkicu możesz śmiało poprowadzić eyeliner.

5. Wzdłuż górnej linii rzęs prowadzę cienką kreskę. Wyznaję zasadę im mniej, tym lepiej i wolę kreskę pogrubiać z czasem niż poprawiać. Następnie patrząc przed siebie, przedłużam lekko w dół, górną linię rzęs przy zewnętrznym kąciku oka (patrz zdjęcie) i robię jaskółkę, która jest przedłużeniem dolnej powieki, NIE linii wodnej. Dbam o to, aby eyeliner nie znajdował się w zewnętrznym kąciku (złączeniu górnej i dolnej linii wodnej), gdyż powoduje to zniekształcenie mojego oka, ale znam przypadki gdzie sprawdza się nawet łączenie z dolną powieką.

 

6. Górną granicę kreski wyznacza linia załamania powieki w zewnętrznym kąciku. Cały trik polega na tym, aby ominąć to załamanie i nie wchodzić kreską na to złączenie. To spowoduje, że kreska nie będzie się chować przy otwartym oku, a oko nam się wydłuży i powiększy.

Przy otwartym oku wyznaczam sobie górną granicę, całość wypełniam eyelinerem oraz lekko pogrubiam i poprawiam kształt kreski do momentu, aż będę zadowolona.

 

7. Kolejnym krokiem jest zagęszczenie górnej linii rzęs czarną kredką, tak by nie było żadnych prześwitów, a kreska będzie wydawała się grubsza.

Rozjaśniłam wewnętrzny kącik oka i łuk brwiowy, co również lekko uniesie opadającą powiekę i wytuszowałam rzęsy.

 

8. Oczywiście istnieją różne opadające powieki, z różnym stopniem opadania. Im bardziej opadająca powieka tym cieńsza kreska. Teoretycznie na moim oku można zrobić jeszcze grubszą kreskę, ale jeśli oko daje możliwość, to warto zrobić lekko widoczną ruchomą powiekę (przy otwartym oku). Dodatkowo im bardziej opadająca powieka tym bardziej pasuję kreska kończąca się wraz z zewnętrznym kącikiem.

9. Warto wypróbować kreskę o miękkich granicach, czyli roztartą kredkę lub eyeliner w żelu, wtedy możemy pozwolić sobie na grubszą kreskę.

 

10. Moją wisienką na torcie jest przedłużenie wewnętrznego kącika oka i tak moje oko wygląda najlepiej, jest znacznie powiększone.

Podsumowanie

Nie zapominajmy, że każde oko jest inne i niektóre elementy trzeba dopasować indywidualnie, metodą prób i błędów. Trzeba obserwować, co nam służy, a co nie i dużo ćwiczyć. Dobrym sposobem jest robienie sobie zdjęć w różnych kreskach, wtedy jest nam łatwiej ocenić, czy makijaż nas upiększa, czy wręcz odwrotnie, a do ćwiczeń można kupić jakiś niedrogi eyeliner.

Wybór eyelinerów jest ogromny, są eyelinery w żelu, pisaku oraz pędzelku. Eyelinery w żelu są najtrudniejsze w użyciu i dodatkowo potrzebny jest pędzelek. Osobiście lubię tę formułę, lecz jeszcze nie znalazłam dobrego jakościowo eyelinera w żelu, który by się nie odbijał. Recenzje jednego z nich znajdziecie tu: Eyeliner w żelu nr.77 INGLOT – Recenzja.

Moim ulubieńcem jest Epic Ink Liner z Nyx w pisaku, jest bardzo precyzyjny, nie odbija się i nie kruszy. Niestety znalezienie dobrego eyelinera nie należy do najłatwiejszych zadań i to jest jedyny, który mogę polecić, lecz dla początkujących może być za cienki.

Jakie macie sposoby na idealną kreskę eyelinerem? Mam nadzieję, że mój wpis okaże się przydatny i od teraz będziecie wiedziały jak zrobić kreskę eyelinerem.

Paula